Śniadanie z Mistrzem

Piotr Pytlakowski

Piotr Pytlakowski jest polskim dziennikarzem śledczym, od ponad dwudziestu lat publikującym na łamach tygodnika „Polityka”, a także scenarzystą i autorem kilku książek. W centrum jego zainteresowań znajdują się tematy związane z polską mafią, środowiskiem przestępczym i działaniem służb. Wspólnie z Sylwestrem Latkowskim napisał m.in. książki „Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego” oraz „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy”, ponadto jest współautorem lub autorem takich publikacji jak „Nowy alfabet mafii”, „Mój agent Masa”, oraz wydanej w 2017 roku fascynującej autobiograficznej powieści „Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych”.
Piotr Pytlakowski przyszedł na świat w 1951 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest politologiem – ukończył studium nauk politycznych w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej, po maturze, bez powodzenia próbował dostać się na studia socjologiczne. Parał się wówczas różnych zajęć – pracował w wydawnictwie, w teatrze, w szpitalu jako sanitariusz, aż w końcu skończył jako konduktor w wagonach sypialnianych. Jego pięcioletnia praca na tym stanowisku zainspirowała go do napisania powieści „Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych”.
Mimo że lubił tę pracę, jego rodzice – oboje dziennikarze Polskiego Radia – nie tak wyobrażali sobie karierę syna. Z ich pomocą Pytlakowski dostał się do studium dziennikarskiego. Po jego ukończeniu w 1982 nie mógł jednak pracować w zawodzie, więc znowu musiał szukać zatrudnienia w innych branżach. Był m.in. kaowcem na warszawskich Bielanach, prowadził też lokalną żoliborska ligę piłkarską. Potem pracował w prasie: w „Nowej Wsi”, „Gazecie Wyborczej”, „Życiu Warszawy”, „Życiu” i „Przeglądzie Tygodniowym. W 1997 roku nawiązał współpracę z „Polityką” i należy do jej redakcji do dziś. W 1999 roku otrzymał prestiżową nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwa śledczego.
W swojej pracy zajmuje się głównie dziennikarstwem śledczym. Przeprowadzał wywiady z wieloma przedstawicielami przestępczego światka. Jest m.in. współautorem książki „Alfabet mafii”, która powstała jako konsekwencja pracy nad serialem dokumentalnym pod tym samym tytułem. Bohaterami rozmów Pytlakowskiego i Ewy Ornackiej byli m.in. „Słowik”, „Pershing” oraz „Masa”.
W kolejnych latach Piotr Pytlakowski brał udział w realizacji kilku seriali kryminalnych opartych na prawdziwych wydarzeniach – pisał scenariusz do serialu „Odwróceni” i filmu „Świadek koronny”. Wspólnie z Sylwestrem Latkowskim wyreżyserował też filmy dokumentalne „Ścigany” i „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy”. Z Latkowskim napisał też kilka książek o polskiej scenie kryminalnej: „Olewnik. Śmierć za 300 tysięcy”, „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy”, „Agent Tomasz i Inni. Przykrywkowcy”, „Biuro tajnych spraw. Kulisy Centralnego Biura Śledczego” czy też „Koronny nr 1. Pseudonim Masa”. Do innych jego publikacji, w których Pytlakowski przedstawia sylwetki ważnych postaci polskiej mafii, należą też „Królowa mafii” i „Mój agent Masa”.