Śniadanie z Mistrzem

Józef Hen

Warszawiak, urodzony w 1923 roku. Właściwie nazywa się Józef Henryk Cukier – polski pisarz żydowskiego pochodzenia. Jest także publicystą, dramaturgiem, scenarzystą filmowym, reportażystą. Wielkim Erudytą.

Jako młodzieniec współpracował z założonym przez Janusza Korczaka „Małym Przeglądem”. Wojnę przeżył na terytorium Związku Radzieckiego. Przyjął pseudonim literacki Hen, który z czasem zaczął mu służyć za nazwisko.

Pisał reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną i powieści dla dorosłych i młodzieży, do tego jest autorem scenariuszy filmowych, które niekiedy reżyserował. Na podstawie jego utworów nakręcono filmy, które przeszły do historii polskiej kinematografii, m.in. Krzyż walecznych, Prawo i pięść, Nikt nie woła, Kwiecień. Jest także autorem scenariuszy do serialu Życie Kamila Kuranta czy filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem i serialu historycznego Królewskie sny, opublikowanego także w wersji książkowej. W paryskiej „Kulturze” Jerzego Giedroycia opublikował kilka opowiadań. W 1976 roku podpisał list protestacyjny przeciwko zmianom w Konstytucji PRL. Jest autorem licznych powieści, w tym autobiograficznych, a także tomów esejów. Inną pozycją w jego dorobku są beletryzowane biografie.

Doczekał się licznych tłumaczeń na wiele języków europejskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.